GABINET MEDYCYNY ALTERNATYWNEJ

Właściwości lecznicze

Jod jest jednym z pierwiastków, który lekarze uznają za niezbędny do utrzymania dobrego stanu zdrowia. Ponad jedna trzecia ludzi na świecie mieszka na terenach, na których występuje niedobór jodu. Do niedawna uważano, że problem niedoboru jodu nie występuje na terenach nadmorskich. Jednak dokładne badania wykazały, że problem ten dotyczy prawie całego naszego kraju, a chorobami z tym związanymi jest zagrożone wiele milionów osób. Jednym ze skutecznych sposobów na wyeliminowanie tego problemu jest regularne korzystanie z inhalacji w tężniach solankowych.

Do budowy tężni wykorzystuje się drewno iglaste i gałązki brzozowe tzw. witki. Specjalny system pomp powoduje przepływ solanki po wiciach, która rozpraszając się w powietrzu wytwarza mikroklimat bogaty w mikroelementy takie jak jod, sód, brom, żelazo, wapń, potas i magnez.

Mikroklimat panujący w tężni jest bardzo zbliżony do tego, jaki występuje w nadmorskich uzdrowiskach. Podczas jednej sesji inhalacji w tężni solankowej możemy przyjąć taką ilość jodu, jaką byśmy otrzymali w trakcie trzech dni przebywania na plaży.

Jak na nasz organizm działa jod?

Przede wszystkim reguluje prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Inhalacje z jodem są także pomocne dla osób cierpiących na choroby górnego układu oddechowego, m. in poprzez rozrzedzanie zalegającego śluzu.

Inhalacje w tężni solankowej wzmacniają układ odpornościowy, poprawiają również pracę wątroby i nerek. Miedź i magnez wpływają korzystnie na przemianę materii, selen natomiast usuwa z organizmu wolne rodniki. Inhalacje solankowe pomagają również na bóle reumatyczne i wzmacniają naszą kondycję fizyczną. Osoby cierpiące na różne alergie, w tym skórne, mogą również skorzystać z kuracji leczniczej w tężni.

Przeciwwskazania

Niestety nie każdy może skorzystać z dobrodziejstw tężni solankowej. Osoby cierpiące na nadczynność tarczycy, niewydolność naczyń wieńcowych serca lub po świeżo przebytym zawale nie powinny przebywać w tężni. Dotyczy to również osób z chorobami nowotworowymi. Dodatkowymi przeciwskazaniem jest podwyższona temperatura ciała i inne ostre stany zapalne oraz nadwrażliwość na którykolwiek ze składników roztworu solankowego (jod, brom).

Jeśli nie jesteś pewny czy inhalacje solankowe są dla ciebie zapytaj o to swojego lekarza. Zapewni ci to odpowiedni poziom relaksu i poprawę stanu zdrowia.

 

Tylko regularne inhalacje solne, przynajmniej dwa razy w tygodniu, mogą skutecznie poprawić twój stan zdrowia.